+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Leylekler ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Leylekler ile ilgili kısa bilgiler

 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Leylekler hakkında kısa bilgiler

  Leylek (Ciconia alba) beyaz tüylüdür, yalnız kanatlarının uç kısmı siyah olur, bacakları ve gagası kırmızıdır. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yaşar, kışın tropikal Afrika' ya ve Hindistan'a göçer.
  Eskiden daha yaygın olan bu kuş beslenme alanı olan bataklıkların kurutulması yüzünden birçok bölgede görünmez oldu, çünkü leyleğin yediği küçük kemirgenlerin, sürüngen ve kurbağaların çoğu bataklıklarda veya civarında yaşar.

  Leylek yuvasını daima ağaçların, bacaların üstüne, evlerin damına yapar, insanlarla birarada bulunmaya alışır. Her yerde himaye edilir. Kara Leylek (C. nigra) madeni yansımalı esmerimsi siyahtır, aynı bölgelerde yaşar, asıl Leylekten daha az yaygın ama daha yabanidir, ancak ıssız yerlerde görülebilir.
  Güney Amerika leyleği (C. maguari) asıl leyleğe benzer.

  Leylek göçücü bir kuştur, Batı avrupa leylekleri İspanya, Fas üstünden, doğu avrupa leylekleri Boğazlar, Anadolu, Filistin, Mısır üstünden Güney Afrika'ya göçerler, çok az bir kısım Batı Afrika'da kışlar. Leylekler Akdeniz üzerinden geçmez Afrika'ya kasım - aralık aylarında ulaşırlar, şubatta kışlama yerinden ayrılır, nisan başına kadar Orta Avrupa'ya taşınırlar, ağustos başından eylüle kadar güneye göç etmeye başlarlar.

  Leylekler kurbağa, fare, köstebek, kertenkele, solucan, böcek, balık v.b yer, yetişkinler yavruları ıslak besinlerle besler, yutaklarında getirdikleri su ile sularlar. Leylek sindiremediği besin artıklarını (kitin, tüy, bitkiler) yumak halinde ağızdan dışarı çıkarır, kemikleri ve balık pullarını sindirir.

+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
leylekler ile ilgili yazı,  leylekler hakkında kısaca bilgi,  leylekler hakkında kısaca,  leylekler hakkında bilgi