+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Kültür Sanat Forumunda Örgü patik ve panço modellerini yapılışları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Örgü patik ve panço modellerini yapılışları

 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Örgü Patik Ve Panço Modellerini Yapılışları Hakkında Bilgi

  Geçen senede bu patiklere benzer bir patik yapmıştım ben.
  Derya Baykalda göstermiş sanırım.
  Onun için patiklerin ünü arttı.
  Geçen sene yaptıklarım iki parçaydı alttan dikiliyordu.
  Ama bu yaptıklarım tek parça ve yanlardan dikiliyor.  PATİĞİN YAPILIŞI

  Ben ipe göre 3.5 no şiş kullandım.
  Tek renk iple 3 ilmek atarak haroşa olarak örgüye başlıyoruz.
  Her iki yandan ön sıralarda bir ilmek içerden arttırarak (dolama yaparak) 27 ilmek olana kadar örüyoruz.
  Sonra renkli ipimize geçiyoruz. Bir ilmek örüp , bir ilmek dolama yapıyoruz. Yani ilmeklerimizi çoğaltıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna geldiğimizde şişte 54 ilmeğimiz oluyor.
  2 ilmek ters, 2 ilmek düz, 2 ilmek ters ördükten sonra 6 ilmek düz örüyoruz (saç örgüsü kısmı)
  tekrar 2 ters, 2 düz olarak sıra sonuna kadar devam ediyoruz.
  Arka sıralardada ters e düz , düze ters olarak örüyoruz.
  Yani bildiğiniz çift lastik.
  6 ilmeklik düz kısımları 3 sıra önlü arkalı ördükten sonra; örgümüzün ön kısmından 3 ilmekli saç örgüsü yaparak buruyoruz.
  Bu şekilde 5 kere saç örgüsü yaptıktan sonra yine 3 sıra önlü arkalı ördükten sonra.
  Tek renk ipimize geçiyoruz. İlk ilmeği örüp önündeki 3 ilmeği birlikte kapatıyoruz. Yine 1 ilmek örüp 3 ilmeği kapatıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar gidiyoruz. Sıra bitince şişimizde 27 adet ilmek kalmış olacak. Ögümüz haroşa olarak devam edicek.

  Sonraki her ön sırada iki yandan da 1 ilmek içerden eksiltme yapıcaz.
  Bu şekilde eksilte eksilte şişimizde 3 ilmek kalana kadar öreceğiz. Bu 3 ilmeğide kesip örgümüzü bitirmiş olacağız.  Örgümüz bittiğinde bu şekilde bir parçamız olacak. Bu parçayı ikiye katlayıp yanlarından iğneyle yada tığ ile dikeceğiz. Örgümüzün üçgen şeklindeki uçlarınıda birleştirip çok az dikeceğiz.
  Yada buralardan tığla zincir çekip ponponu ucuna dikebilirsiniz.
  Ponponlu kordon olmuş olur.

  Patiğimizin dikilmiş hali bu şekilde olacak. Ben üstüne birde ponpon kondurdum.  Patiğimizin üstten görünüşü.  Alttan görünüşü.
  Gördüğünüz gibi altta hiç dikiş olmadığı için rahatsızlık vermiyor.
  Benim geçen sene yaptıklarımın altındada dikiş olduğu için pek rahat değillerdi. Şimdi bunlar bu şekilde çokrahat oldular.

  Bu patik 37-38 no ayak nosu olanlar içindir. Eğer daha büyük bir patik isterseniz ilk başta 27 ilmeklik yaptığımız üçgene birkaç sıra daha ekleyebilirsiniz. Yada daha küçük olmasını istiyorsanız 27 ilmekten daha az yapabilirsiniz.

  KOLAY PONPON YAPILIŞI  Ponponunda kolay bir şekilde nasıl yapıldığınıda anlatayım.

  İpinizi biraz dolgunca parmağınıza doluyorsunuz. Ben 3 parmağıma doladım. Daha büyük olmasını isterseniz 4 parmağınızada dolayabilirsiniz. Sonra ipi güzelce parmaklarınızdan çıkartıp tam ortasından sıkı bir şekilde bağlıyorsunuz. Ve yanlarından kesiyorsunuz.  Makaslada biraz düzelttikten sonra ponponlar hazır olmuş oluyor.  Buda netten bulduğum örnek.

 3. Mineli
  Devamlı Üye
  Opera Panço Örneği Ve Yapılışı


  Opera Panço

  Malzemeler:
  700 gr ip
  8 numara şiş
  1 numara tığ


  Yapılışı:
  64 ilmekle örgüye başlanır.
  1. sıra tüm ilmekler ters örülür.
  2. sırada 2 ters 8 düz 6 ters 2 düz 2 ters 4 düz 2 ters 4 düz 2 ters 4 düz 2 ters 8 düz 6 ters 2 düz 2 ters 4 düz 2 ters 4 düz 2 ters örülür.


  3. sırada tüm ilmekler ters örülür.
  4. sıra 2 ters 8 düz 6 ters 2 düz 2 ters 4 ilmeğin ikisi saç örgüsü şeklinde yer değiştirilir. sonraki 2 ilmekte aynı şekilde yer değiştirilir. 2 ters 4 ilmek saç örgüsü yapılır. 2 ters 4 ilmeğin 2 si saç örgüsü yapılır. sonraki iki ilmekte aynı şekilde saç örgüsü yapılır. 2 ters 8 düz 6 ters 2 düz 2 ters 4 ilmek ikişer ikişer saç örgüsü yapılır. 2 ters örülür.


  5. sıra:tüm ilmekler ters örülür.


  Bundan sonraki sıralarda 2şer ilmek düz olanlar 1 er ilmek kaydırılarak her 10 sırada bir zikzak yapılır. ve her zikzak dönüşünde bir ponpon yapılır. bu ponponu yapmak için 1 ilmeğin içerisinden 5 ilmek çıkartılıp 3 sıra örüldükten sonra 5 ilmek birden kesilir. 8 er düz olan ilmekler 8 sırada bir saç örgüsü şeklinde bükülür. 4 erli saç örgüler her üç sırada bir bükülür. 8 erli saç örgüler 7 defa büküldükten sonra örgü bitirilir. her iki parça aynı şekilde bitirildikten sonra yan yana dikilir.


  1 numaralı tığ ile yaka kısmı sık iğne ile toplanır. saçaklar için yine aynı numaralı tığ ile 9 zincir çekilip kenarları sık iğne ile doldurulur. ve birer cm aralıkla saçaklar tamamlanır.

 4. Mineli
  Devamlı Üye
  Altıgen Motifli Panço Yapılışı


  Altıgen Motifli Panço

  Malzemeler: 450 gr çeşikli renklerde ip

  Tığ :1 numara

  Örülüşü:

  Pançomuzu altıgen motiflerle yapacağız. Motifimizin yapımı şöyle:önce 5 tane zincir yapcağız sonra üç mil başılı dolgu yapıp üçünü birden çakaracağız böylece 6 yaprak yapacağız. Sonrasında aralardaki zincirlere ikişer dolgu yapacağız,sonra aynı dolguyu bir ikili bir tekli yapacağız. 4. sırada ise ikililerin tepesine ikili teklilere tekli yaparak bitireceğiz.

  Altıgen şeklin verilmesi:Motifleri sıra ile 6-7-8-9-10 tane sıralayacağız. 11. sırada ise baş açıklığı için iki motiflik bir açıklık bırakacağız. Tekrar 10-9-8-7-6 motifi ekleyip açıklık bıraktığımız yerden ilmek alıp iki düz iki ters örerek boğazını tamamlayacağız. Bu lastikte 16 cm olacak. Çevresine saçak yapıp bitireceğiz.


 5. Mineli
  Devamlı Üye
  Panço Modeli Ve Yapılışı
  Panço

  Malzemeler:

  400 gr siyah yün ip
  100 gr. simli değişik renk ip
  5 numara örgü şişi
  14 numara tığ

  Yapılışı: Pançomuza 140 tane ilmek yaparak başlıyoruz ve burayı siyah yün ipimizle yapıyoruz.Örgümüzü 2 düz 2 ters olarak 80 cm. olacak kadar örüyoruz.80 cm olduktan sonra kesiyoruz.Ve ikiye katlayıp uçlarından kol yeri kalacak kadar yer ayırıp dikiyoruz.


  80 cm
  ıııııııııııııııııııııııııı
  I I
  I I 30 cm
  IıııııııııııııııııııııııI

  Şekilde 30 cm olan kısımkatladığımızda 15 cm olacak şekilde ikiye katlayacağız ve kapalı kalan taraftan kol yeri kalacak kadar açıklık bırakıp gerisini dikeceğiz.

  Örülüşü bittiğine göre artık kollarındaki desenlere geçebiliriz.Eğer saçaklı kulanmaktan hoşlanıyorsanız saçak yapabilirsiniz.Saçakları birbirine düğümleyerek değişik modeller yapabilirsiniz.Veya boncuk kullanıyorsanaz saçak yapacağınız ipe boncuk takalilirsiniz.Aynı şekilde pulda kullanabilirsiniz.

  Kollar için öreceğimiz model şöyle:

  Birinci sıra:Örgümüz hemen hemen 20 sıradan oluşacak.Ördüğümüz pançonun kollar için ayırdığımız kısmına 10 zincir yaparak başlıyoruz. Zinciri yapıp ileriye batıyoruz tekrar 10 zincir yapıp tekrar batarak sırayı böyle tamamlıyoruz.

  İkinci sırada yaptığımız zincirlerin tepelerine batarak bu sırayıda tamamlıyoruz.

  Üçüncü sıra:Bu sırada ise zincirlerin tepelerine üçer trabzan yapıp üçünü aynı anda çıkararak bir sıra daha tamamlıyoruz.Böyle böyle iki sıra zincir bir sıra trabzan istediğimiz uzunluğa gelene kadar örüyoruz.Daha sonra son sırada yaptığımız zincirlerin tepelerine bu defa 5 tane trabzan yapıp hepsini birden çıkararak pançomuzun kollarını bitiriyoruz.

  İsteğinize göre aynı modeli pançonun alt kısmınada uygulayabilirsiniz.Veya alt kısmını sade kullanabilirsiniz.


 6. Mineli
  Devamlı Üye
  İndia Pançosu Modeli Ve Yapılışı
  İndia Pançosu

  Malzemeler:

  2 x 100 gr ip

  Şiş numarası:
  7 numara

  Yapılışı:
  Uzun parça:70 ilmek atılarak örgüye başlanır. Bir sıra ters örülür bir sıra düz örülür ve böylece 198 sıra örülür.

  Kısa parça:
  70 ilmek atılarak başlanır. 90 sıra düz örgü örülür.

  Birleştirme:
  Uzun parçanın uzun kenarı kısa parçanın kısa kenarına dikilir. Diger kenarda da aynı işlem uygulanır. Yaka kısmı örülür ve örgü bitirilir.


 7. Mineli
  Devamlı Üye
  Sarı Panço Modeli Ve Yapılışı  Malzemeler:
  30 gr ip

  Şiş numarası:
  8 numara

  Yapılışı:

  Ön parça:Örgümüz yaka kısmından başlanıyor. 3 sıra haroşa örülür. 4. sırada ajur yapılır.

  Ajur yapılışı:
  İlk ilmek boş yapılır. Yanına iki ilmek beraber alınır. Bu işlem her sırada 4 kez tekrarlanır. Sıra bitene kadar bu uygulamaya devam edilir.
  10 sıra bu işlem devam ettikten sonra her sıra başında 1 ilmek artırılır. 150 ilmek olana kadar ajura ve artırmaya devam edilir. 3 sıra haroşa örülüp örgü bitirilir.

  Örgü bittikten sonra yanlardan dikilir.
  Dikerken kol hizasında iki taraftan açıklık bırakılır. Yaka ve etek ucuna püsküller yapılır.


 8. Mineli
  Devamlı Üye
  Tek Parça Panço Modeli Yapılışı  Tek Parça Panço Modeli

  Malzemeler:500 gr çok kalın olmayacak örgü ipi


  6 numara örgü şişi

  Örülüşü:
  Pancomuza örgü şişine 90 çift tel takarak başlayacağız. Yaklaşık 10 sıra haroşa öreceğiz ve 11. sırada bir tel öreceğiz bir tel dolayacağız şişe. 11. sırayı böyle tamamladıktan sonra 12, sırada önceki sırada ördüğümüz teli yine öreceğiz doladığımız teli bırakacağız. Böylece 12, sırada tamamlanmış olacak.


  Devamında yine 4 sıra düz örgü,bir sıra dolamalı sıra,5 sıra düz örgü 1 sıra dolamalı sıra,3 sıra düz örgü 1 sıra olamalı örgü. Bu şekilde şalımız ikiye katlama uzunluğuna ulaştığında örgümüzü bitireceğiz. Bitirdiğimiz şalın iki ucunu az bir yer kalacak şekilde resimde olduğu gibi birbirine dikeceğiz. Kalan yerleri püsküllerle süsleyeceğiz.


 9. Mineli
  Devamlı Üye
  Mavi Panço Yapılışı


  Malzemeler:

  ip 250 gr
  ip 100 gr

  Şiş numarası:1


  Yapılışı:

  7 zincir çekilip halka yapılır. Halkanın içine uzun trabzanlarla dolgu yapılır.

  4’er zincir çekilerek trabzanların arasına batılır.
  İki motif hazırlandıktan sonra birleştirilir. Pançoyu tamamlamak için 48 motif hazırlanır.

  Yaka kısmı ayrılacak şekilde panço birleştirilir ve bitirilir.


+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
panço örgü modelleri ve yapılışları,  iki mil patik,  5şişle örgü patik modelleri uygulamalı,  kolay patik nasıl örülür