+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Salvador Dali - Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Salvador Dali - Kimdir Kısaca Hayatı
  Salvador Dali yaşamı hakkında kısa bilgiler

  Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí Domenech (1904 - 1989), İspanyol ressam. Daha çok Salvador Dalí adı ile tanınır.

  11 Mayıs 1904'te İspanya'nın Figueras kentinde doğdu, 23 Ocak 1989'da aynı kentte öldü.Sürrealizmin önde gelen temsilcilerindendi.Yaptığı resimler ve çizdiği portreler kendisinin hakkında bir çok spekülasyona yol açmıştır. Genelde resimleri soyut ve hayalci olur.Picasso ile birlikte modern resimin öncülerindendir.
  Dali'nin kişisel portresi, 1921


  Hayatı

  Salvador Dalí 11 Mayıs 1904'de Figueras'ın (İspanya'nın Kuzeyinde Pirienelere yakın bir kasaba) bir köyünde doğdu. 6 yaşındayken menenjitten ölen erkek kardeşinden 3 sene sonra dünyaya gelmişti. 1973 de şöyle yazacaktı: 'Doğar doğmaz tapınılan bir ölünün ayak izlerinden yürümeye başladım. Beni severken hala onu seviyorlardı aslında. Belki de benden çok onu.. Babamın sevgisinin bu sınırları yaşamımın ilk günlerinde itibaren çok büyük bir yara oldu benim için.' Hasta çocuk; 10 yaşında yaptığı ilk self-portresinin ismiydi. Bir süre sonra ilk resim kursuna başladı. Öğretmeni Juan Núñez iyi bir ressamdı; ondan karakalem çalışmayı öğrendi. Daha sonra Catalan (İspanyanın Kuzey doğusunda yaşayan Catalanca adında farklı bir dil konuşan insanlara verilen isim) empresyonist ve realistlerini tanıdı. Daha sonra Kübizm ve Juan Gris'i keşfetti. 20'li yılların başında Madrid San Fernando Akademisine başladı. Ancak anarşist hareketleri nedeniyle okuldan atıldı ve bir süre Girona'da tutuklu kaldı. (1923) Daha sonra tekrar okula kabul edilse bile 1926'da tamamen atıldı. Bunu takip eden yıl Paris'te Picasso'yla tanıştı. 10 yıl sonra Londra'da Stefan Zweig onu Sigmund Freud'a tanıttı. 1923'te Madrid'de Luis Buñuel ve García Lorca ile tanıştı. İlk önce İspanya İç Savaşı’ndan daha sonra Dünya Savaşından kaçmak için tüm dünyayı gezdiler. Dali şöyle açıklar düşüncesini: 'Her zaman anarşist ve aynı zamanda da monarşisttim. Her zaman burjuvaziye karşıydım ve hala da öyleyim. Gerçek kültürel devrim monarşist prensiplerin restoresiyle mümkündür.'

  Ama 1934'te beş yıllık aktif bir işbirliğinden sonra artık eski sürrealist arkadaşlarından ayrılmış ve küçük burjuvaya dönüşmekle suçlanır olmuştu. Çünkü politikadan kaçıyordu: 'Beni ne marksizm bir parça bile ilgilendirmiyordu. Politika bir kansere benziyordu.' Newyork'a yerleşti, ama arada sırada geri dönüyordu. Örneğin faşistler arkadaşı Garcia Lorca'yı öldürdükten ya da Nazilerin istilasından sonra. Mamafi, Kuzey Amerikalılar tarafından aranılan, sevilen, iyi ücret ödenen biriydi. 1966'da Newyork modern sanatlar müzesinde 1966'de ona bir retrospektif adadılar. Beuborg'daki bir diğer sergi için 1979'a kadar beklemesi gerekti. 3 sene sonra 1982'de Gala öldü. O zamandan sonra nerdeyse resim yapmayı bıraktı. Dali , Gala'nın mezarının olduğu Pubol'e yerleşti ve son eserlerini verdi.

  Pubol Şatosundaki yangından kurtulduktan sonra; 23 Şubat 1989'da Figueras hastanesinde, 84 yaşında öldü. Cesedi ilaçlandı; ve Figueras'daki müzesine hakim olan dev kubbenin altına gömüldü.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Salvador Dali resimleri
  Salvador Dali görselleri
  Salvador Dali pozları

 3. Ziyaretçi
  ben bu siteyi çok sevdim
 4. Hiranur
  Üye
  Salvador Dali Eserleri


  Salvador Dali Görselleri

 5. Zühre
  Devamlı Üye
  Salvador Dali Kimdir

  Salvador Dali;
  İspanyol ressamı (Barcelona/Figueras 1904 ay.y. 1989).

  Madrid Güzel Sanatlar Akademisi’nde okuduysa da tamamlayamadı. 1928′de gittiği Paris’te Picasso ve Miro ile tanıştı. 1929′da kişisel sergi açmak için Paris’e getirdiği eserleri, Andre Breton tarafından gerçeküstü (sürrealist) üslupta resimler olarak değerlendirildi. Böylece, 1930′da Gerçeküstücü Grup’a girdi. Giderek soyluluğa dayalı toplum yapısını benimseyip faşizmi destekledi. Bu nedenle 1938′de Gerçeküstücü Grup’tan çıkarıldı. 1940′ta ABD’ye gitti. 1942′de özyaşamöyküsü olan Secret Life of Salvador Dali (Salvador Dali’nin Gizli Yaşamı) yayımlandı. 1955′te ABD’den İspanya’ya döndü, Cadagues adlı balıkçı kentinde yerleşti. 1982′de eşi Gala’nın (daha önce şair Paul Eluard’ın eşiydi) ölümünden sonra Gerona Kenti’ndeki Pubol Şatosu’na geçti. 1929′a kadar doğalcı (natüralizm) kübist ve metafizik üsluplarda eserler yaptı. Gerçeküstücü yazarların düşüncelerine uyan bu görüşle, resimde bu üslubun temsilcisi oldu. Gelişimindeki son aşamada mitolojiyle Hristiyanlık dünyasından konular seçtiyse de bu çabası resimle kutsallara saldırı olarak değerlendirildi. Gravür ve litografiler de yaptı, dekor ve giysiyle mücevher desenleri de hazırladı. Ayrıca, 1929′da Un Chien Andalou (Endülüs Köpeği); 1931′de L’Age D’or (Altın Çağ) adlı filmlerde Louis Bunuel ile birlikte çalıştı.

  Başlıca eserleri: illuminated Pleasures (Aydınlatılmış Zevkler, 1928; New York, Sidney Jannis Gallery); Persistence of Memory (Anının Direnişi, 1931; New York, Museum of Modern Art); Birth of Liquid Desires (Akıcı İsteklerin Doğuşu, 1932; New York, Peggy Guggenheim Koleksiyonu); Metamorphosis of Narcissus (Narcissus’un Değişimi, 1936; Londra Tate Gallery); Autumn Cannibalism (Güz Yamyamlığı, 1937; Londra Tate Gallery).


+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
salvador dali hayatı,  salvador dali kimdir,  salvador dali kısaca hayatı,  salvador dalinin hayatı