+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
El Örgü Örnekleri ve El Örgüsü Kiyafetler Forumunda Panço Modelleri Panço Yapılışları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Panço Modelleri Panço Yapılışları
  Panço Modelleri Panço Yapılışları  Opera Panço
  Malzemeler:
  700 gr ip
  8 numara şiş
  1 numara tığ

  Yapılışı:
  64 ilmekle örgüye başlanır.
  1. sıra tüm ilmekler ters örülür.
  2. sırada 2 ters 8 düz 6 ters 2 düz 2 ters 4 düz 2 ters 4 düz 2 ters 4 düz 2 ters 8 düz 6 ters 2 düz 2 ters 4 düz 2 ters 4 düz 2 ters örülür.

  3. sırada tüm ilmekler ters örülür.
  4. sıra 2 ters 8 düz 6 ters 2 düz 2 ters 4 ilmeğin ikisi saç örgüsü şeklinde yer değiştirilir. sonraki 2 ilmekte aynı şekilde yer değiştirilir. 2 ters 4 ilmek saç örgüsü yapılır. 2 ters 4 ilmeğin 2 si saç örgüsü yapılır. sonraki iki ilmekte aynı şekilde saç örgüsü yapılır. 2 ters 8 düz 6 ters 2 düz 2 ters 4 ilmek ikişer ikişer saç örgüsü yapılır. 2 ters örülür.

  5. sıra:tüm ilmekler ters örülür.

  Bundan sonraki sıralarda 2şer ilmek düz olanlar 1 er ilmek kaydırılarak her 10 sırada bir zikzak yapılır. ve her zikzak dönüşünde bir ponpon yapılır. bu ponponu yapmak için 1 ilmeğin içerisinden 5 ilmek çıkartılıp 3 sıra örüldükten sonra 5 ilmek birden kesilir. 8 er düz olan ilmekler 8 sırada bir saç örgüsü şeklinde bükülür. 4 erli saç örgüler her üç sırada bir bükülür. 8 erli saç örgüler 7 defa büküldükten sonra örgü bitirilir. her iki parça aynı şekilde bitirildikten sonra yan yana dikilir.

  1 numaralı tığ ile yaka kısmı sık iğne ile toplanır. saçaklar için yine aynı numaralı tığ ile 9 zincir çekilip kenarları sık iğne ile doldurulur. ve birer cm aralıkla saçaklar tamamlanır.
 2. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye


  Altıgen Motifli Panço


  Malzemeler: 450 gr çeşikli renklerde ip

  Tığ :1 numara

  Örülüşü:

  Pançomuzu altıgen motiflerle yapacağız. Motifimizin yapımı şöyle:önce 5 tane zincir yapcağız sonra üç mil başılı dolgu yapıp üçünü birden çakaracağız böylece 6 yaprak yapacağız. Sonrasında aralardaki zincirlere ikişer dolgu yapacağız,sonra aynı dolguyu bir ikili bir tekli yapacağız. 4. sırada ise ikililerin tepesine ikili teklilere tekli yaparak bitireceğiz.

  Altıgen şeklin verilmesi:Motifleri sıra ile 6-7-8-9-10 tane sıralayacağız. 11. sırada ise baş açıklığı için iki motiflik bir açıklık bırakacağız. Tekrar 10-9-8-7-6 motifi ekleyip açıklık bıraktığımız yerden ilmek alıp iki düz iki ters örerek boğazını tamamlayacağız. Bu lastikte 16 cm olacak. Çevresine saçak yapıp bitireceğiz.

 3. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye
  Panço Modelleri Panço Yapılışları


  Panço


  Malzemeler:
  400 gr siyah yün ip
  100 gr. simli değişik renk ip
  5 numara örgü şişi
  14 numara tığ

  Yapılışı: Pançomuza 140 tane ilmek yaparak başlıyoruz ve burayı siyah yün ipimizle yapıyoruz.Örgümüzü 2 düz 2 ters olarak 80 cm. olacak kadar örüyoruz.80 cm olduktan sonra kesiyoruz.Ve ikiye katlayıp uçlarından kol yeri kalacak kadar yer ayırıp dikiyoruz.


  80 cm
  ıııııııııııııııııııııııııı
  I I
  I I 30 cm
  IıııııııııııııııııııııııI

  Şekilde 30 cm olan kısımkatladığımızda 15 cm olacak şekilde ikiye katlayacağız ve kapalı kalan taraftan kol yeri kalacak kadar açıklık bırakıp gerisini dikeceğiz.

  Örülüşü bittiğine göre artık kollarındaki desenlere geçebiliriz.Eğer saçaklı kulanmaktan hoşlanıyorsanız saçak yapabilirsiniz.Saçakları birbirine düğümleyerek değişik modeller yapabilirsiniz.Veya boncuk kullanıyorsanaz saçak yapacağınız ipe boncuk takalilirsiniz.Aynı şekilde pulda kullanabilirsiniz.

  Kollar için öreceğimiz model şöyle:

  Birinci sıra:Örgümüz hemen hemen 20 sıradan oluşacak.Ördüğümüz pançonun kollar için ayırdığımız kısmına 10 zincir yaparak başlıyoruz. Zinciri yapıp ileriye batıyoruz tekrar 10 zincir yapıp tekrar batarak sırayı böyle tamamlıyoruz.

  İkinci sırada yaptığımız zincirlerin tepelerine batarak bu sırayıda tamamlıyoruz.

  Üçüncü sıra:Bu sırada ise zincirlerin tepelerine üçer trabzan yapıp üçünü aynı anda çıkararak bir sıra daha tamamlıyoruz.Böyle böyle iki sıra zincir bir sıra trabzan istediğimiz uzunluğa gelene kadar örüyoruz.Daha sonra son sırada yaptığımız zincirlerin tepelerine bu defa 5 tane trabzan yapıp hepsini birden çıkararak pançomuzun kollarını bitiriyoruz.

  İsteğinize göre aynı modeli pançonun alt kısmınada uygulayabilirsiniz.Veya alt kısmını sade kullanabilirsiniz.

 4. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  İndia Pançosu


  Malzemeler:
  2 x 100 gr ip

  Şiş numarası:
  7 numara

  Yapılışı:
  Uzun parça:70 ilmek atılarak örgüye başlanır. Bir sıra ters örülür bir sıra düz örülür ve böylece 198 sıra örülür.

  Kısa parça:
  70 ilmek atılarak başlanır. 90 sıra düz örgü örülür.

  Birleştirme:
  Uzun parçanın uzun kenarı kısa parçanın kısa kenarına dikilir. Diger kenarda da aynı işlem uygulanır. Yaka kısmı örülür ve örgü bitirilir.


 5. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Malzemeler:
  30 gr ip

  Şiş numarası:
  8 numara

  Yapılışı:

  Ön parça:Örgümüz yaka kısmından başlanıyor. 3 sıra haroşa örülür. 4. sırada ajur yapılır.

  Ajur yapılışı:
  İlk ilmek boş yapılır. Yanına iki ilmek beraber alınır. Bu işlem her sırada 4 kez tekrarlanır. Sıra bitene kadar bu uygulamaya devam edilir.
  10 sıra bu işlem devam ettikten sonra her sıra başında 1 ilmek artırılır. 150 ilmek olana kadar ajura ve artırmaya devam edilir. 3 sıra haroşa örülüp örgü bitirilir.

  Örgü bittikten sonra yanlardan dikilir. Dikerken kol hizasında iki taraftan açıklık bırakılır. Yaka ve etek ucuna püsküller yapılır.


 6. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye
  Tek Parça Panço Modeli

  Malzemeler:500 gr çok kalın olmayacak örgü ipi


  6 numara örgü şişi

  Örülüşü:
  Pancomuza örgü şişine 90 çift tel takarak başlayacağız. Yaklaşık 10 sıra haroşa öreceğiz ve 11. sırada bir tel öreceğiz bir tel dolayacağız şişe. 11. sırayı böyle tamamladıktan sonra 12, sırada önceki sırada ördüğümüz teli yine öreceğiz doladığımız teli bırakacağız. Böylece 12, sırada tamamlanmış olacak.


  Devamında yine 4 sıra düz örgü,bir sıra dolamalı sıra,5 sıra düz örgü 1 sıra dolamalı sıra,3 sıra düz örgü 1 sıra olamalı örgü. Bu şekilde şalımız ikiye katlama uzunluğuna ulaştığında örgümüzü bitireceğiz. Bitirdiğimiz şalın iki ucunu az bir yer kalacak şekilde resimde olduğu gibi birbirine dikeceğiz. Kalan yerleri püsküllerle süsleyeceğiz.


 7. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye


  Malzemeler:

  ip 250 gr
  ip 100 gr

  Şiş numarası:1


  Yapılışı:

  7 zincir çekilip halka yapılır. Halkanın içine uzun trabzanlarla dolgu yapılır.

  4’er zincir çekilerek trabzanların arasına batılır.
  İki motif hazırlandıktan sonra birleştirilir. Pançoyu tamamlamak için 48 motif hazırlanır.

  Yaka kısmı ayrılacak şekilde panço birleştirilir ve bitirilir.


 8. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye
  Panço Modelleri Panço Yapılışları 9. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye
  Panço Modelleri Panço Yapılışları 10. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye  Malzemeler:6 veya 7 numara şiş,uygun ip
  ÖRNEK ;
  1.sıra (düz sıra): *1 düz,ipi şişe bir defa dola,sıradaki iki ilmeği örmeden sağ şişe al,soldaki şişi bu iki ilmeğin içinden geçirip ör* ve sıra sonuna kadar işaretler arasındaki işlemi tekrar et

  2. ve tüm ters sıralar: Ters

  3. sıra: *2 düz,ipi şişe bir defa dola,sıradaki iki ilmeği örmeden sağ şişe al,soldaki şişi bu iki ilmeğin içinden geçirip ör,2 düz* ve sıra sonuna kadar işaretler arasındaki işlemi tekrar et

  5.sıra: *3 düz,ipi şişe bir defa dola,sıradaki iki ilmeği örmeden sağ şişe al,soldaki şişi bu iki ilmeğin içinden geçirip ör,1düz* ve sıra sonuna kadar işaretler arasındaki işlemi tekrar et

  6.sıra: Ters

  Örnek için bu 6 sıra tekrarlanacak  Şişe 56 ilmek atılır.

  1.sıra: ilk ilmek örülmeden alınır ve sıra sonuna kadar düz örülür.Bu sıra 6 defa tekrarlanır

  Örneğe başlanılan 1. sıra:1 ilmek boş alınır,3 düz örülür ve 4 ilmek kalana kadar (yukarıdaki) kırmızı sıra çalışılır,4 ilmek düz örülür.

  2.sıra:Ters

  Örneğe başlanılan 3. sıra: 1 ilmek boş alınır,3 düz örülür,4 ilmek kalana kadar yeşil sıra çalışılır,4 ilmek düz örülür

  4.sıra:Ters

  Örneğe başlanılan 4.sıra:1 ilmek boş alınır,3 düz örülür,4 ilmek kalana kadar pembe sıra çalışılır,4 ilmek düz örülür

  6.sıra: Ters

  Parça boyu small için 122 cm,medium için 129.5 cm,large için 137 cm olana kadar bu örnek tekrarlanır.İstenilen uzunluğa geldikten sonra 5 sıra boyunca düz örülür ve bitirilir.Modeldeki gibi dikilir.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
panço modelleri ve yapılışı,  panço örnekleri ve yapılışları,  kumaş panço modelleri ve yapılışı,  örgü panço modelleri ve yapılışları